Stairway to Heaven 2016 Results

  Bib Name Time    
1 122 Jonny Cartwright 52:26.6 Male Stainland Lions  
2 128 Leo Timmins 54:18.8 Male  
3 91 Andrew Du Feu 55:41.0 Male Denby Dale Travellers
4 148 Ryan Cartwright 58:56.8 Male Stainland Lions  
5 171 Matthew Pattison 59:13.7 Male  
6 93 Andrew Petrie 59:22.9 Male Stadium Runners
7 147 Robert Booth 1:00:06.2 Male  
8 164 Andrew Brownson 1:01:17.5 Male  
9 166 Phil Howson 1:03:32.4 Male  
10 90 Andrew Brankin 1:03:47.2 Male Kingston Runners
11 169 Ian Goulding 1:04:47.6 Male  
12 120 Jonathan Bennett 1:04:59.4 Male  
13 163 Jonathan Williams 1:06:14.0 Male  
14 137 Neil Burrows 1:08:51.1 Male Acre Street Runners
15 165 Anne Middleton 1:09:15.0 Female  
16 99 Dave Raby 1:09:46.4 Male  
17 170 William Murgatroyd 1:09:55.5 Male  
18 155 Sylvain Pasquier 1:10:20.6 Male  
19 138 Nick Thompson 1:11:01.9 Male Stainland Lions Running Club
20 151 Shaun Tunstall 1:11:04.1 Male  
21 95 Angela Rafferty 1:11:40.2 Female Acre Street Runners
22 133 Mark Wearmouth 1:12:07.3 Male  
23 114 Ian Whalley 1:12:48.5 Male  
24 119 Joanna Lockwood 1:13:07.6 Female  
25 111 Helen Ahmad 1:13:36.1 Female Stadium Runners
26 103 Elizabeth Mason 1:13:54.2 Female Hyde Village Striders
27 121 Jonathan Hallas 1:14:28.0 Male  
28 129 Mark Barraclough 1:14:33.9 Male  
29 154 Sue Kaye - V50 1:14:40.7 Female Denby Dale Travellers
30 139 Nicky Cartwright 1:15:25.4 Female Stainland Lions  
31 89 Andrew Bentley 1:15:30.7 Male  
32 94 Andrew Smith 1:17:52.6 Male Queensbury RC
33 123 Judith Mallon  1:18:49.2 Female Valley Hill Runners
34 136 Nadine Darde 1:18:59.9 Female Acre Street Runners 
35 101 Diane Simmons 1:19:18.4 Female Wakefield Harriers
36 132 Mark Oldham-Fox 1:20:24.7 Male Acre Street Runners
37 145 Rashid Tunnacliffe 1:21:15.7 Male Acrestreet Runners 
38 168 Fiona Willis 1:21:50.0 Female  
39 117 Jane Brankin 1:22:30.7 Female Kingston Runners
40 158 Becky Burdon 1:23:35.8 Female Holmfirth Harriers
41 162 Simon Warsop 1:24:02.0 Male  
42 153 Stephanie Green 1:24:36.1 Female  
43 157 Victoria Knight-Phillips 1:24:38.6 Female Acre Street Runners
44 142 Paula Armstrong 1:26:05.4 Female Acre Street Runners 
45 115 Jackie Hall 1:26:33.8 Female Hyde Village Striders
46 146 Richard Whale 1:28:37.5 Male Holmfirth Harriers
47 104 Elizabeth Willoughby 1:28:37.9 Female  
48 96 Barry Westbrook - Challenge Walk 1:30:18.1 Male Hyde Village Striders
49 107 Frances Brook 1:31:34.0 Female Acre Street Runners
50 167 Abbie Dagg 1:32:38.8 Female  
51 161 Rachael Warsop 1:32:39.1 Female  
52 118 Laura Wilson 1:36:37.6 Female Hyde Village Striders
53 160 Jane Stirling - Challenge Walk 1:37:54.5 Female  
54 150 Samantha Lockwood 1:39:17.7 Female Acre Street Runners
55 112 Hilary Booth 1:41:37.7 Female Stadium Runners
56 116 Hannah Sellars 1:44:07.9 Female Hyde Village Striders
57 149 Sally Connolly 1:46:10.8 Female Acre Street Runners
58 106 Floyd Peterson - Challenge Walk 1:51:14.9 Male Hyde Village Striders
59 126 Karen Andrew - Challenge Walk 1:51:26.0 Female  
60 110 Heidi Din - Challenge Walk 1:51:28.0 Female  
61 102 Dot Carr 1:52:49.4 Female  

The Organisers

The Summer Wine Trails are organised by a team of community volunteers from Holme School, Holmbridge Church, and the local running community. Our events are entirely not for profit, and all money goes back to local community organisations.

Race licences and insurance approved / provided by the Association of Running Clubs.

We are part of a wider partnership of races called the South Huddersfield Trail and Road Series. Why not enter the whole series?

Supporters and Sponsors

Our thanks go to the following groups who are kindly offering their support:

Team OA

Freedom To Run

The Fleece Inn

The Bridge Tavern

The Wrinkled Stocking Tearoom

Association of Running Clubs

 

Back to top